شهر جدید سهند؛ شهر امید و زندگی

سیاست ایجاد شهرهای جدید پس از انقلاب اسلامی، به یقین یکی از بزرگترین و با اهمیت ترین سیاستهایی است که در زمینه شهرسازی و بطور کلی شهرنشینی اتخاذ شده است . این شهرها با اهدافی چون کاهش تراکم شهری ، توزیع جمعیت شهرمادر ، بهره برداری از منابع طبیعی ، رونق اقتصادی د رمناطق مورد نظر،‌ایجاد اشتغال ، تامین مسکن و ……. از سال 1364 که استراتژی ایجاد شهرهای جدید را هیئت وزیران تصویب کرد عملاً آغاز شد.
فعالیت مربوط به طرح شهرجدیدسهند از اول بهمن ماه 1366 آغاز و در تاریخ 9 آذرماه 1370 شرکت عمران شهرجدیدسهند بصورت 100 درصد دولتی تاسیس و جزو شرکتهای تابعه شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید ایران گردید .

در راستای ساماندهی جمعیت روبه رشد کلانشهر تبریز و ایجاد اشتغال ، ساماندهی اسکان و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و بهبود شرایط زیست محیطی ، شهرجدیدسهند در بهمن ماه سال 66 در استان آذربایجانشرقی در محور ارتباطی تبریز آذرشهر در منطقه پایکوهی در دامنه کوه معروف سهند در فاصله 20 کیلومتری جنوبغربی تبریز مکانیابی و درآبان ماه 1369 به تصویب شورایعالی معماری و شهرسازی رسید .مشرف بودن با دره های سرسبز و خوش آب و هوای اسکو با چشمه های گوارا،‌وجود دهکده توریستی کندوان به عنوان معماری صخره ای و آب معدنی و طبیعت جذاب ،‌ تفرجگاههای ساحلی دریاچه ارومیه و جزیره اسلامی موهبتی است که شهرجدیدسهند را ممتاز ساخته است .

طرح جامع شهرجدیدسهند در سال 1377 برای جمعیت 90 هزار نفر تصویب گردید که در بازنگری طرح جامع به 250 هزار نفر افزایش یافت . طرح تفصیلی شهرجدیدسهند نیز در سال 1386 تصویب و در سال 1387 برای جمعیت 180 هزار نفر به شرکت عمران شهرجدیدسهند ابلاغ گردید .
این شهر بطور اصولی و براساس فرایند آگاهانه ایجاد شده و با توجه به استقبال گسترده از سکونت درشهرجدیدسهند و استقرار مساکن مهر دراین شهرجدید، مشاوران ذیصلاح شهرسازی درقالب تجدید درطرح جامع مصوب ، افق جمعیتی را بالغ بر 250 هزار نفر رقم زده اند . ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا 1700 متر بوده و بطور طبیعی هوای شهر سالم تر و خنک تر از شهرهای همجوار است .مساحت شهر با توجه به فازهای پنجگانه شهرحدود 2500 هکتار میباشد . این شهر فعلاً برای پنج فاز طراحی شده که فاز یک 130 هکتار ، فاز دو 470 هکتار ، فاز سه 450 هکتار و فاز چهار 348 هکتار میباشد .
استقرار دانشگاه صنعتی سهند و مراکز تحقیقاتی سهند از شاخصها و امتیازات ویژه این شهرجدید است که اسکان جمعیت را تسریع و بستر مناسبی را برای سرمایه گذاری در بخشهای مختلف فراهم نموده است .بزرگراه تبریز –شهرجدیدسهند و متصل شدن به قطار شهری تبریز با فراهم نمودن تسهیلات حمل و نقل عمومی برای سفرهای درون منطقه ای ، زمان جابجایی را برای ساکنان به حداقل رسانده و در نگرش های روانی –اجتماعی مردم نسبت به شهر تاثیر مثبت خواهد داشت .

تاسیسات زیربنایی شهرهمزمان با عملیات آماده سازی و رشد تدریجی شهر ایجاد شده و توسعه و تکمیل آنها ادامه دارد .شبکه های توزیع برق ،‌ مخابرات ، جمع آوری فاضلاب ، توزیع گاز شهری و شبکه های معابر ، شبکه جمع آوری آبهای سطحی از جمله تاسیسات زیربنایی است . پروژه های احداث خط انتقال آب از زرینه رود به شهر و احداث تصفیه خانه فاضلاب به روش کاملا نوین دردو مدول هرکدام به ظرفیت 75 هزار نفر از پروژه های در دست اجرای این شهر است که مدول اول اتمام و مورد بهره برداری قرار گرفته است .

خدمات روبنایی شامل مراکز بهداشتی -درمانی ، مراکز تفریحی –فرهنگی ،مراکز خرید ، پارک درون شهری ، جنگل کاریهای حاشیه شهری ، مهدقرآن ، مساجد ، مدارس ، یادمان شهدای گمنام ، کتابخانه ، پاسگاه های انتظامی ، آگاهی ، سالنهای ورزشی ، شعب بانکها ، آتش نشانی ، دانشگاه سهند ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سماء و… از خدمات روبنائی است که در جهت تامین رفاه شهروندان بوده و هویت بخشی و احساس تعلق خاطر و آرامش را برای ساکنان فراهم نموده است .
از وجه تمایز شهرجدیدسهند با دیگر شهرهای جدید طراحی و اجرای کریدورهای پیاده سبز در طول محلات میباشد که رابط محلات بوده و امکان دسترسی اهالی را به مراکز تجاری ، خدماتی ، آموزشی ، مذهبی ، تفریحی و… بدون مواجهه با هرگونه وسائط نقلیه فراهم نموده و محلی امن برای تفریح و سپری نمودن اوقات فراغت ساکنین به شمار میرود .
سیاست سوق مسکن مهر کلانشهر ها به شهرهای جدید در مورد شهرجدیدسهند نیز با برنامه احداث 35500 واحد اجرائی شده و تاکنون 33174 واحد افتتاح شده و مابقی واحدها هماهنگ با دستگاههای خدمات رسان در شرف تکمیل و تحویل قرار دارند .
با عنایت به ویژگیهای ممتاز شهرجدیدسهند دور از انتظار نخواهد بود که شهرجدیدسهند در آینده ای نزدیک در بعد شهرسازی به قطب بزرگ گردشگری منطقه شمالغرب کشور بدل گردد

گالری تصاویر